Jaskyne a jaskyniari

Autor: Andrej Bendík | 5.5.2015 o 8:18 | Karma článku: 3,81 | Prečítané:  349x

Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a jaskyniarskym klubom Speleo Turiec si Vás dovoľuje pozvať do priestorov Etnografického múzea na výstavu Jaskyne a jaskyniari.

Výstava pozostáva z dvoch panelových častí. Prvá časť stručne predstavuje vznik a vývoj jaskýň prostredníctvom farebných fotografií a stručných textov. Druhá časť panelovej výstavy s množstvom čiernobielych aj farebných fotografií predstavuje výskyt krasových oblastí v pôsobnosti Speleo Turiec v Malej Fatre, Veľkej Fatre a pohorí Žiar, návštevníkom predstaví najkrajšie jaskynné priestory napr. Kraľovianskeho, Belianskeho či Blatnického krasu, s často ojedinelou a pre túto oblasť jedinečnou výzdobu so stručných opisom a mapami najvýznamnejších jaskýň v regióne Turiec. Nechýba ani stručné zhodnotenie činnosti klubu Speleo Turiec a všetkými milovaný speleologický kreslený humor z pera aktívneho jaskyniara.

Panelová výstava je doplnená o ukážky jaskynnej výzdoby, speleologickej literatúry, výstroje a výzbroje jaskyniarov, akými sú historické aj nedávne jaskyniarske lampy, prilby, lezecké a zlaňovacie pomôcky či oblečenie.

Časť výstavy sa tematicky zameriava na predstavenie archeologických nálezov, ktoré sa našli pri prieskumoch a výskumoch jaskýň za posledných 100 rokov. K videniu bude takmer 150 artefaktov z rôznych historických období, počínajúc staršou dobou kamennou až po novovek. V materiály dominujú keramické nádoby a ich fragmenty, kovové predmety, kostené nástroje ako aj brúsené a štiepané kamenné nástroje. Mnohé z nich pochádzajú z celosvetovo známych jaskýň ako sú Domica, Silica alebo Prepoštská jaskyňa v Bojniciach. Práve z poslednej menovanej lokality budú vystavené kamenné nástroje neandertálskeho človeka, ktoré sú považované za jedny z najstarších, aké sa kedy na našom území našli.

Po prvý krát budú verejnosti prezentované vo väčšej miere jedinečné nálezy zubov, sánok, lebiek a kostier medveďov jaskynných, hyen jaskynných, mamutov a ďalších zaujímavých paleontologických nálezov z jaskýň vo Veľkej Fatre a z Prepoštskej jaskyne pochádzajúce z archívnych výskumov SNM v Martine, ako aj nových výskumov Múzea Andreja Kmeťa. Lákadlom predovšetkým pre detských návštevníkov bude možnosť preplaziť sa jaskyňou. Najväčším lákadlom výstavy bude model medveďa jaskynného v životnej veľkosti, ktorý dosahoval výšku v stoji až 3,5 metra. Nemenej budú zaujímavé vystavené kostí menších stavovcov, ktoré sa často stávajú potravou pre sovy a ich príbuzných a najlepšie dokladajú zmeny prostredia v krajine.

Súčasťou výstavy je súťaž v amatérskej fotografii na témy „Jaskyne a jaskyniari“  a pre I. stupeň základných škôl súťaž v kreslení na rovnakú tému. Pre prvých troch v každej kategórii sú prichystané hodnotné ceny, ktoré poskytli Jaskyniarsky klub Speleo Turiec, Klub slovenských turistov Turiec a Fotolab CEWE a.s.

Súčasťou výstavy budú odborné prednášky na tému Jaskyne a jaskyniari.

Výstava potrvá od 14. 5. do 30. 9. 2015.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?