Nedočkavá ťava pre Kaddáfiho

Autor: Andrej Bendík | 29.4.2011 o 8:02 | (upravené 4.5.2011 o 7:59) Karma článku: 4,14 | Prečítané:  1415x

Bolo to v roku 1993. Nasledujúci text pochádza zo spomienok môjho otca Martina Bendíka počas pracovného pobytu v Lýbii v rokoch 1992 - 1993 v zbrojárskom závode v Bengašíre. Text aj fotografiu zverejňujem so súhlasom môjho otca.

Boli to veľké januárové prípravy na uvítanie hlavy štátu plukovníka Kaddáfiho v závode. Do krásneho prostredia nádvoria dobre zapadla v trávniku zabudovaná pamätná tabuľa so znakom fabriky, ktorú vyrobili naši pracovníci. Arabi boli na ňu veľmi pyšní. Rozšíril sa palmový háj, v krytom parkovisku pred závodom arabi inštalovali výstavu svojich výrobkov. Celý vstupný areál aj s vlajkovou výzdobou a veľkým obrazom plukovníka na bráne závodu pôsobil pekným dojmom. Chystal sa slávnostný míting, aj veľká mandžária po arabsky hostina mala byť u spoločného stola v závodnej jedálni. Keď hovorím o mandžárii, mala si to odniesť mladá ťava. Od začiatku januára uviazaná najprv o strom, potom o plot závodu. Sem - tam ju niekto prikŕmil suchým senom. Cestou do práce a z práce sme sa jej milko prihovárali, aby sme zmiernili jej krutý osud. Len majestátne dvíhajúc hlavu a skromným pohľadom nám asi zvestovala beznádejné postavenie. Občas nás z vďačnosti opľula, aby vzbudila svoj rešpekt. Je už polovica februára, Kaddáfí nechodí a ťava čaká. Dokedy? Reči sa vedú všelijaké. Možno to bola návšteva moc roztrúbená po krajine, na verejnosť nechodí, vraj sa bojí o svoju bezpečnosť. Snáď po rozuzlení embarga. To už bude náš tunajší pobyt históriou a myšlienky urovnania konfliktu s haváriou lietadla nad škótskym Lockerbie poučením a prínosom pre celý arabský svet.

tava.jpg

V popredí nešťastná ťava, možno nakoniec šťastná, keďže plukovník neprišiel. Z archívu M. Bendíka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov z Gorily?

O úplatkoch pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

TECH

Štyri tipy ako míňať menej dát na iPhonoch

Ak vždy príliš skoro prečerpáte mesačný limit dát, vyskúšajte niektorú z týchto rád.


Už ste čítali?